FAQ

FAQ

Certyfikat

Osoby, które w procesie walidacji potwierdziły swoje kwalifikacje, otrzymają certyfikat kwalifikacji wolnorynkowej, którego wzór opracował Instytut Badań

Edukacyjnych. Certyfikat ten będzie generować się automatycznie podczas raportowania danych o walidacji w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, w

aplikacji e-raporty ZRK. WZÓR CERTYFIKATU

Na certyfikacie, oprócz danych osobowych, znajdą się m.in. niżej wymienione dane:

– nazwa kwalifikacji wolnorynkowej,

– kod QR,

– logotyp PTTK,

– logotyp ministerstwa właściwego dla danej kwalifikacji,

poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Czy walidacja jest obowiązkowa?

Nie, jest całkowicie dobrowolna i nie jest formą regulacji zawodu. Natomiast potwierdza ona posiadanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdefiniowanych w opisie kwalifikacji. Zasady te, wywodzące się z przepisów unijnych, wprowadziła ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK). Zaznaczono w niej, że kwalifikacje nabywane i zdobywane są na gruncie oświaty i szkolnictwa wyższego, ale mogą być także nadawane przez stowarzyszenia czy organizacje branżowe. Chodzi m.in. o wprowadzenie ujednoliconych (standardowych) zasad potwierdzania posiadanych kwalifikacji (tj. certyfikacji) oraz zapewnienia ich wysokiej jakości. Dzięki temu kwalifikacje mają być rozpoznawalne we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Do kiedy mogę złożyć wniosek o walidację w trybie uproszczonym (na podstawie posiadanych dokumentów)?

Termin składania wniosków w tej formule upływa 31 października 2025 r.

Jakich przewodników dotyczy ta walidacja?

Walidacja skierowana jest do przewodników miejskich i terenowych, a także do przewodników górskich (zgodnie z par. 46 Uchwały ZG nr 55/XVIII/2014, pod warunkiem że egzamin odbył się na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 26 czerwca 2014) w zakresie odpowiednich pogórzy, przedgórzy i podgórzy.

Czy aktualna legitymacja Przodownika Turystyki Górskiej, potwierdzona przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK, jest wystarczająca do walidacji?

Niestety nie. Do walidacji w trybie uproszczonym mogą przystąpić osoby z państwowymi uprawnieniami (sprzed deregulacji w 2014 r.) przewodnika miejskiego lub terenowego, lub z uprawnieniami Przewodnika Turystycznego PTTK.

W jakim terminie przewodnicy turystycznie mogą skorzystać z uproszczonego trybu walidacji?

Ustawowy termin, w jakim przewodnicy mogą skorzystać z uproszczonego trybu walidacji upływa 31 października 2025 r.

Jak powinno wyglądać zaświadczenie/certyfikat o ukończeniu kursu pierwszej pomocy?

Nie ma jednolitych wytycznych dotyczących tego, jak ma wyglądać zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy. Istotne jest to, aby znalazła się w nim informacja o czasie trwania kursu (podana liczba godzin – minimum 6), podpis osoby uprawnionej do prowadzenia szkoleń PP oraz data wystawienia zaświadczenia/certyfikatu.

Czy zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy może być podpisane przez ratownika medycznego?

Dokument taki może być podpisany przez ratownika medycznego.

Czy kandydat do walidacji, który posiada uprawnienia przewodnika górskiego może ubiegać się o walidację?

Tak, na odpowiednie pogórza, przedgórza i podgórza, zgodnie z par. 46 Uchwały ZG nr 55/XVIII/2014, pod warunkiem że egzamin odbył się na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 26 czerwca 2014.

Czy walidacja obejmuje także tereny górskie?

Walidacja jest skierowana tylko do przewodników miejskich i terenowych – nie obejmuje ona terenów górskich. Natomiast przewodnicy górscy mogą uzyskać certyfikat przewodnika turystycznego na obszarze odpowiednich pogórzy, przedgórzy i podgórzy, zgodnie z par. 46 Uchwały ZG nr 55/XVIII/2014, pod warunkiem że egzamin odbył się na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 26 czerwca 2014.

© copyright 2023 JANUS IT, Kazik Karczewski